Tikai kāpēc afrikāņiem? Kad stāstīju, tad bija nēģeri ;)
Man viņi piedāvāja nosmērēties ar zābaksmēru- lai iepērkoties tirgū nebūtu jāmaksā divkāršu cenu, jo tradīcija paredz, ka baltais ir pasakaini bagāts...
Piemēram, ir vēlreiz apstiprinājies, ka Latvijā gandrīz par jebkuru tehnisku jauninājumu ir jāpārmaksā, turklāt 5-6 reizes un to piedāvātāji izgudro savu jaunvārdu terminoloģiju, kas nomaskē lietas būtību un vienkārši sarežģī dzīvi. Šie jaunvārdi, iespējams, ir noslēpumainā "pievienotās vērtības radīšana", bet pats dzelža gabals ir vai nu atvests, vai arī nokopēts no atvestā. Iespējams es arī gribētu izaudzēt un pārdot vienu spaini zemeņu un dzīvot no tā veselu gadu... Bet tomēr nē, negribētu vis- garlaicīga dzīve.
Un kā nu bez politikas? Šodienas ziņās ir atkal prokuratūras "šausminošas" ziņas par Lembergu. Nez, kādēļ vajag tiesas sēdi izvērst par preses konferenci? Ja vainīgs- būrī, ja ne- lai brauc mājās. Bet Ventspilī ir kārtība, tīrība un ventspilnieki atbalsta savas pilsētas patriotu.
Uz šodienu izdarītais- sagatavota zeme jaunajiem stādījumiem un stādu skolai. Pilienšļaukas -Netafim Super Typhoon 16125 (1.6 l/h@10m, 0.15m, 16.2x0.31mm) - iegādātas, izskatās, ka par maz. Jāgādā plēve un ir nepieciešams sagatavot augus ziemai. Nākamā sezona pirmajam- parauglaukam- ir pēdējā. Priekšā būs vai nu jaunu stādu stādīšana ielabotā augsnē, vai arī apstādīšana ar citu kultūru, piemēram, avenēm.
Ekoloģiski tīru produktu kopējais apjoms Eiropā sastāda aptuveni 3%. Kopējais pasaules tirgus ekoloģiski tīrai pārtikai 2004.gadā sastādīja vairāk, kā $28 miljardi. Dabīgas pārtikas pieprasījums ik gadus vidēji pieaug par 15 – 20% un pārtikas ražotāji cenšas atbilstoši reaģēt uz šo pieprasījumu.
Saskaņā ar Bellenir (1999) datiem Eiropā un ASV ekoloģiskā pārtika tiek izplatīta ne tikai ar lielveikalu starpniecību. Pastāv rinda specializētu tirdzniecības tīklu, piemēram, Amerikas Savvaļas Auzu Tirgi (American Wild Oats
Markets) vai Pilnvērtīgas Pārtikas Tirgus (Whole Foods Market).
Pastāv nepieciešamība uzmanīties ar ģenētiski modificētiem produktiem. Daudzi speciālisti uzskata, ka ģenētikso struktūru mākslīga sajaukšana nav gluži zinātne un tādēļ sekas no spēlītēm ar DNS izmaiņām var būt neprognozējamas. “Greenpeace” neuzskata ĢM produktus par drošiem un tas ir iemesls, ka tie nevar tikt uzskatīti par veselīgu pārtiku. Pat Vendetti, “Greenpeace” ģenētiskās kampaņas koordinatore, uzskata, ka nākotne pieder ekoloģiski tīrai pārtikai, tādai, kuras ražošanā tiek iekļautas ekoloģiskās un bioloģiskās dažādības principi un nenotiek vides ķīmiskā piesārņošana.
1998.gadā Aberdino universitātes (Lielbritānija) profesors Arpads Puštai (Arpad Pushtai) veica virkni eksperimentu ar dzīvniekiem, kuri parādīja sakarību starp tādu pārtikas produktu izmantošanu, kas satur ĢM satāvdaļas un barības vada vēzi, aknu saslimšanām, alerģiskām reakcijām. ĢMS saturošai pārtikai nav nekādu priekšrocību salīdzinājumā ar tradicionālu, nemodificētu pārtiku.
Uzlabotā pārtika satur vitamīnu kompleksus, mikroelementus,
probiotiskus mikroorganismus un prebiotiķus, kuru nosaukumi un daudzumi ne vienmēr tiek norādīti uz iepakojuma.
Ekoloģiska pārtika tiek ražota saskaņā ar ekoloģiskās lauksaimniecības
normām bez mākslīgu ķimikāliju izmantošanas, tādu kā pesticīdi, minerālmēsli,
krāsvielas, garšas pastiprinātāji, konservanti. Eiropas Savienībā pastāv standarts PADOMES REGULA (EEK) Nr. 2092/91 (1991.gada 24.jūnijs) par lauksaimniecības produktu bioloģisku ražošanu. Gala produkta apliecinājumu "Ekoloģiski tīrs" kontroles institūcijas izsniedz pārbaudot visu ciklu "no sēklas līdz letei": lauksaimniecības platības, agrotehniskos pasākumus, sēklas materiālu, pārstrādes veidus un iepakojumu. Nacionālās sertificējošās organizācijas kontrolē EP noteikto normatīvu ievērošanu lauksaimniecības produktu ekoloģiski labvēlīgā ražošanā. Apzīmējums uz iepakojuma kalpo par apliecinājumu kvalitātei un ekoloģiskai tīrībai.
Tāds produkts atbilst trīs parametriem: ekoloģiski tīras izejvielas, ekoloģiski tīras sastāvdaļas un tehnoloģiskie procesi.
Uztura kvalitātei ir liela nozīme saslimšanu profilaksē, veselības saglabāšanā un darbaspēju palielināšanā. Veselīgas pārtikas uzņemšana labvēlīgi ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti un cilvēki dod priekšroku pilnvērtīgai, ekoloģiski tīrai pārtikai bez ĢM. Uz veselīgu pārtiku orientēti cilvēki veido pieprasījumu, piemēram, sabiedriskās ēdināšanas un pārtikas ražošanas tautsaimniecības nozarēs, tādējādi popularizējot un arī praktiski parādot ekoloģiski tīra uztura priekšrocības, kā rezultātā ir paredzams, ka pieprasījums pēc veselīgas pārtikas nākotnē pieaugs.
Uz pirmās ražas pēdējiem ogu kilogramiem ielidoja paskatīties viesis ar mālos nošmulētu pieri.
Prieks, ka nekondīcijas produkcijas (mazas, nestandarta formas ogas
utml.) iznākums šogad ir ap 15%, no kuriem 2/3 sastāda lietus izraisītie
bojājumi. Tātad, nepieciešamas arī siltumnīcas, kas aptuveni par divām
nedēļām paātrinās nogatavošanos + samazinās lietus izraisītos zudumus.
Miltrasas un puves bojāto ogu daudzums ir niecīgs, mazāk par 1%, bet no
tām aptuveni puse ir vienai šķirnei, diemžēl, absolūtai līderei
ražīgumā. Viela pārdomām un laiks izvēlei...
Pareiza
izvēlēto zemeņu šķirņu proporcija, kā arī ražīguma plānošana kombinācijā
ar agrotīklu pielietošanu ļauj paildzināt ražas sezonu. Tas, savukārt,
izlīdzina naudas plūsmu sezonas laikā un samazina pārprodukcijas risku
maksimālās ražas laikā. Šogad maksimums sanāca uz 22.jūniju, tieši pirms
svētkiem, līdz ar to visas odziņas jau bija iepriekš pasūtītas jāņubērnu
vēderiem. Un ir dzirdēts, ka garšoja labi :)
Darbos tagad ir vasu izkniebšana, mēslošana, sagatavoto platību
priekšdarbi vasaras stādīšanai, kā arī jaunu platību sagatavošana.
Siena
laiks, un tādēļ tie darbi neiet tik raiti, kā gribētos. Secinājums ir
tāds, ka nākamajai sezonai vajadzētu traktoru. Matemātiskajā izteiksmē
tie būtu pieci līdz desmit tūkstoš papildus stādu. Ir viela pārdomām...
25. maijā ir ierīkots sūknis. Dažādu iemeslu dēļ maģistrālā ūdensvada iekārtošana ļoti lēni iet uz priekšu.
Daudzi brīnās par to, kad stāstu par apūdeņošanas ierīkošanu lauksaimniecības platībās, jo īpaši- ogu audzēšanai.
Izskaidrojums ir vienkāršs- oga par 90% un vairāk sastāv no ūdens. Tātad, lai oga augtu pietiekami ātri, tai ir vajadzīgs ūdens.
Cerēt uz lietu? Var arī tā. Turpretī GARANTĒTS ūdens daudzums, ko saņem augs veģetācijas periodā ir rūpnieciskās lauksaimniecības viens no pamatelementiem. Turklāt, tas nemaz nav pretrunā ar bioloģiskās lauksaimniecības principiem....
Un vēl. Lietus bojā ienākušās ogas. Lietus dēļ tiek zaudēti 20-50% no ražas nespējot garantēt kvalitātes standartu. Tādēļ katram augam ūdens tiek pievadīts ar pilienu irigācijas caurulēm- ne vairāk ne mazāk kā, piemēram, zemeņu stādam 1 litrs dienā.
Zemenes ir jālaista no rīta, līdz pulksten 10. Tā iesaka zinātāji.